Očekává se, že divácky průměr na Fortuna lize vzroste

BRATISLAVA. Již dnes začíná 23. ročník nejvyšší fotbalové soutěže. Vybrali jsme osm momentů, pro které Fortuna liga láká.

“Jsme ještě silnější a zkušenější než loni,” prohlásil trenér obhájce z Trenčína Martin Ševela. Jeho kádr se téměř nezměnil a úřadující mistr má opět nejvyšší ambice.

Přesto musí být hlavním favoritem Slovan. Nejbohatší a nejslavnější klub u nás má k dispozici nejdražší kádr, nejlepší zázemí a za sebou nejvlivnějšího majitele.

Loňský bronz byl brán jako rozčarování. Před sezónou Slovan výrazně nakupoval.Hodně se očekává od reprezentačního brankáře Jana Muchy.

Útok posílil Tamás Priskin, maďarský reprezentant, který střílel góly i anglické lize.

“Myslím, že máme ještě o něco kvalitnější mužstvo, než to bylo loni. Můžeme pomýšlet na úspěšnou sezónu, “tvrdil Robert Vittek. Nejslavnější hráč v týmu premaródil minulou sezónu, i teď je otázkou, zda bude fit.

Kromě Slovanu a Trenčína může reálně bojovat o titul zřejmě už jen Žilina. Její mladý kádr zůstal pohromadě a očekává se od něj další výrazný pokrok.

Trenér Adrián Koule čerpá z akademie, která má stále vyšší prestiž.Za poslední roky vychovala nejvíce mládežnických reprezentantů.

Po deseti letech v zahraničí se do ligy vrátil Ján Mucha, nejúspěšnější brankář v dějinách samostatnosti. V kádru Slovanu jsou i další účastníci mistrovství světa v Africe: Vittek a Saláta.

Další zkušený reprezentační útočník Martin Jakubko posílil Ružomberok. Všechno jde o hráče, kteří mají více než třicet. Mohly by být přínosem, přesto, že nejlepší léta už mají téměř jistě za sebou.

“Veteráni se vracejí, kluby se posilují a kvalita soutěže půjde nahoru. Věřím, že si o pár let řekneme, že máme dobrou ligu, “věří Mucha.

Od roku 1993, kdy nejvyšší slovenská soutěž po rozpadu federace vznikla – se jmenoslov týmů výrazně změnil.Z původních dvanácti zůstaly pouze čtyři (Trnava, Žilina, Slovan, D. Streda).

Nejvyšší soutěž postupně opouštěly tradiční bašty jako Inter Bratislava, Prešov, Nitra, naposledy i B. Bystrica či FC Košice.

Ještě nikdy v historii nefigurovalo mezi elitou tolik týmů z malých míst: Senica, Skalica, Myjava, Z. Moravce či Podbrezová.

Oba si troufají v nejvyšší soutěži naplnit nejmenší rozpočet kolem milionu eur, Michalovce (900 tisíc korun) a Skalica (850 – tisíc) si poprvé vybojovali právo hrát nejvyšší fotbalovou soutěž. Michalovce mají v týmu až půltucet Španělů.

Skalica vyměnila trenéry, když Horního nahradil Křeček, který v minulosti vedl i Ružomberok.Do klubu přišlo i několik posil: Lietava, Gašparík či brankář Hajdúch, který pomohl v minulosti vychytat národnímu týmu senzační vítězství ve Francii.

O záchranu kromě nováčků bude zřejmě hrát Podbrezová a Zlaté Moravce.

< p> Žiliny Matej Jelić Pokračování článku patří k prémiovému obsahu Sme.sk I vy můžete být jeho předplatitelům Roční předplatné 29 € Objednat Ušetříte až 17,80 € ve srovnání s měsíčním předplatným Čtvrtletní předplatné 9,90 € Objednat Ušetříte 1,80 € ve srovnání s měsíčním předplatným Měsíční předplatné od 0,98 € Objednat Cena 0,98 € platí pro nové předplatitele první mes iac. Další měsíce jsou za standardní cenu 3,90 €.Už mám předplatné – přihlásit se S předplatným získáte: neomezený přístup k obsahu Sme.sk, Korzar.sk a Spectator.sk více než 20-letý archiv Sme.sk čtení a rozhovory z příloh TV OKO / TV SVĚT, Víkend a Fórum neomezený počet diskusních příspěvků neomezený přístup k videím a Slovenské filmem na Sme.sk dostupné na PC av aplikacích Android a iPhone Pokračování článku patří k prémiovému obsahu Sme.sk Odemknout tento článek 0,50 € Odemknout Po zaplacení se článek o několik sekund odemkne a můžete pokračovat v čtení Roční předplatné 29 € Objednat Ušetříte až 17,80 € ve srovnání s měsíčním předplatným Měsíční p redplatné 3,90 € Objednat Už mám předplatné – přihlásit se S předplatným získáte: neomezený přístup k obsahu Sme.sk, Korzar.sk a Spectator.sk více než 20-letý archiv Sme.sk čtení a rozhovory z příloh TV OKO / TV SVĚT , Víkend a Fórum neomezený počet diskusních příspěvků neomezený přístup k videím a Slovenské filmem na Sme.sk dostupné na PC av aplikacích Android a iPhone