Kings chtějí Gáboríka udržet, bude asi muset slevit

BRATISLAVA. Rekordní Chicago, kde s hokejisty oslavovali Stanleyův pohár dva miliony fanoušků sice nepřekonali, ale tristotisícový dav je na sluneční Kalifornii výborným číslem.

Promenáda v otevřeném autobuse začala na ulici Figueroa a vyústila u slavné hale Staples Centre.

“Ne tyto dva prsteny, ale ten další bude pro nás tím, ze kterého se budeme nejvíce těšit,” zakřičeli do nadšeného davu shodně kapitán Dustin Brown s nejproduktivnějším hráčem play off Anzeme Kopitar.

Štyridsaťtrirokov Kings NHL nevyhráli a dlouho byly jen průměrným až podprůměrným týmem. Nyní však dominují.Slavnou trofej získali podruhé za tři roky a začíná se o nich mluvit jako týmu, který může vytvořit dynastii.

V posledních letech se toto slovo nejprve vzpomínalo s Chicagem v roce 2010, ale Blackhawks museli kvůli platovému stropu pustit osm hráčů. Udrželi však silnou kostru týmu, která vyhrála pohár před rokem.

His kingdom #LAKingsParade pic.twitter.com/WyPJ1guVUX – LA Kings (@LAKings) June 16, 2014 Lídři mají většinou dlouhodobé kontrakty

Los Angeles je v podobné situaci. Lídři na čele s brankářem Jonathanem Quick, obránci Drew Doughty, slávu Voinovom či útočníky Anže Kopitar, Dustinem Brownem, Jeffem Carterem nebo Mikem Richardsem byly u obou triumfech a všichni mají smlouvy i na další roky.

“Celý klub se posunul o stupeň výše.Všichni si to uvědomujeme, “řekl yahoo.com manažer LA Dean Lombardi.

Od angažování trenéra Darryla Sutter hrají Kings v play off fantasticky. Vyhráli deset sérií, zatímco hráli rekordních 64 zápasů za tři roky.

Nyní chce vedení klubu udržet i nejlepšího střelce play off Mariána Gáboríka. Lombardi zdůraznil, že podpis smlouvy s Trenčan je pro klub prioritou. “Momentálně na to ještě nemyslím, ale rád bych tu zůstal. Bude to vše záležet na dohodě s agentem, “řekl slovenský útočník Los Angeles Times.

platový na tom Los Angele není nejhorší. Pod finančním stropem budou mít volných kolem třináct milionů dolarů.Bez smlouvy na další ročník nejsou kromě Slováka útočník Dwight King a obránci Willie Mitchell a Matt Greene.

V týmu však musí dívat i do budoucna, protože příští rok končí kontrakt nejužitečnějšímu hráči play off Justinovi Williamsovi. Jeho cena přitom určitě stoupne ze současných 3,5 milionu dolarů.

Gáborík vydělával při poslední pětileté smlouvě v průměru 7,5 milionu dolarů. Přes sezónu se říkalo, že podobný kontrakt už nemá šanci dostat, ale štrnásťgólovým play off znovu ukázal, že je stále výborným střelcem.

“Vždycky je to o tom, že hráč musí přizpůsobit svou cenu tomu, kde chce hrát.Příkladem je Marián Hossa, který po sezoně v roce 2008 Pittsburghu měl cenu osm, devět milionů dolarů, ale podepsal s Detroitem za přes sedm milionů, protože tým měl perspektivu vyhrát Stanleyův pohár, “vysvětloval SME agent několika Slovenská hokejistů Peter nevěří. S cenou nepůjde dolů výrazně

Otázkou bude koľkoročnú smlouvu jsou ochotni Kings Gáboríkovi zaplatit. Pokud by mu nabídli více let, mohla by být cena nižší. Mluví se o průměrném platu pět až šest milionů dolarů. Zde však určitě budou argumentovat i tím, že náš útočník má dvaatřicet let a historii více zranění.

“Mariánu se v Los Angeles líbí a je možné, že s cenou půjde níže. Nepůjde zas dolů výrazně, už jen z důvodu, aby nepokazil tabulky.Určitě neudělá extrém, že bude mít kontrakt o více než polovinu nižší než poslední, “pokračoval nevěří.

Oběma stranám může pomoci pozitivní nálada a spokojenost s dosaženým výsledkem. Vyjednávání však může být komplikované. “Gáborík agent jistě najde řadu argumentů, proč by měl vydělat větší peníze. Stejně ale klub může říct, proč ne, “dodal agent.