Hraje za Slovan, Foster byl se Slováky iv NHL

BRATISLAVA. V kabině hokejistů Slovanu Bratislava je nyní tak mnoho angličtiny jako nikdy předtím. Loni byl jediným hráčem ze Severní Ameriky Jonathan Sigalet.

Před novou sezónou KHL k němu přibyl do obrany krajan Kurtis Foster a do útoku Američané Matt Murley s Patrickem Whitem. Bratislavu už znal

Téměř dvoumetrový Foster odehrál v NHL přes 400 zápasů, v minulé sezóně byl v Medveščak Záhřeb s 22 body (6 gólů + 16 asistencí) nejproduktivnějším zadák.

“Při nabídce Slovanu to nebylo snadné rozhodnutí, protože rodina si už zvykla v hlavním městě Chorvatska,” řekl 32-letý pravák, když podepsal roční smlouvu.

“Nakonec zavážilo, že jsem znal zimní stadion, věděl jsem o vysokých ambicích Slovanu.Před výborným obecenstvem se mi zde vždy hrálo dobře a Bratislavu považuji za dobré město na bydlení. Byl jsem tu několikrát, poprvé jako sedmnáctiletý junior. “

Foster se z amerických kluzišť znal s brankářem Janus, obráncem Mihálik, útočníkem Ölvecký. Je příjemně překvapen, že v kabině mluví anglicky většina hráčů i asistent trenéra Vladimír Országh. Bál se, jestli bude ještě chodit

Za svou nejlepší sezónu považuje rodák z Carp v Ontariu tu v letech 2009 – 2010 v Tampa Bay, kde si zahrál is kanadskými útočníky Stevenem Stamkosem a Martinem St. Louisem.Předtím byl pět let v Minnesotě a rád vzpomíná na slovenský útok Gáborík – Demitra – Radivojevič. “Lidé v hledišti se na jejich kouscích v zápase velmi dobře bavili,” vzpomíná kanadský hokejista.

Jako hráč Minnesoty však v březnu 2008 zažil nejtěžší zranění v kariéře. V utkání v San Jose bruslil za svou brankou, aby se dotkl puku a rozhodčí mohl zapískat zakázané uvolnění.

Tehdy ho v plné rychlosti zezadu narazil na mantinel domácí útočník Torrey Mitchell.

Foster měl na dvou místech zlomenou stehenní kost na levé noze, krvácel, v nemocnici okamžitě podstoupil operaci. Trvala osm hodin. Bál se, zda ještě bude moci chodit.Na své svatbě po čtyřech měsících od úrazu ještě kulhal.

Po necelém roce se naplno vystrábil ze zranění a vrátil se k hokeji. Platný v přesilovkách

Evropu si před dvěma lety vyzkoušel nejprve ve finské lize v týmu Tappara Tampere. Loni ho zlákal Medveščak Záhřeb a nováček KHL se is ním v sestavě hned probojoval do play off.

Slovan získal z chorvatského týmu i útočníka Murleyho, slibuje si od nich zvýšení ofenzivní síly.Foster byl zejména při přesilovkách platný prudkými puky od modré čáry, během sezóny v Edmontonu 2010 – 2011 mu naměřili rychlost střely 166 km / h.

“Loni jsem nevěděl, co mám od KHL čekat,” řekl Foster. “Jsem příjemně překvapen, že se tu hraje rychlý, dynamický hokej a je zde mnoho dobrých hráčů, o kterých jsem předtím neslyšel.”

Kanaďan zatím bydlí v hotelu při zimním stadionu a shání si apartmán. Manželka Stephanie s dvěma syny přijde za ním na příští měsíc.