Hokejový šampionát vyhrál Lukašenko, zastínil i hráčů

Podařilo se. Až na drobné excesy. Mistrovství světa v hokeji má Bělorusko za sebou bez velkých skandálů, studu či katastrofy.Většina hostů nakonec ocenila servis, pořádek, organizaci a přátelské chování občanů.

Aniž že by si možná uvědomovali, že v zemích řízených tvrdou rukou funguje řád mnohem lépe než tam, kde vládne větší míra svobody.

Pyšný na organizační i sportovní úspěch je nejen vůdce Běloruska, autor myšlenky uspořádat vrcholovou sportovní akci v zemi, kterou Evropané nazývají poslední totalitou na starém kontinentu, a vášnivý hokejista – amatér Alexander Lukašenko, ale zjevně i většina jednodušších obyvatel .

Určitou míru nadšení projevila i podnikatelská skupina Minska, který se zaplnil 20 tisíci turistů a nadšení bude ještě doznívat.

Hned po skončení šampionátu mohou místní obchodníci opět začít bez omezení prodávat suvenýry s logem MS (monopol má partner Mezinárodní federace švédská firma Neh).Zisky slušně stouply

I bez suvenýrů však Minsk obchody slušně vydělali – jejich zisky se zvýšily téměř o 40 procent. To by se bez hokeje, tedy bez Lukašenka, nikdy nestalo. Hlavní úspěch prezidenta tedy nespočívá v tom, že se běloruský tým dostal do čtvrtfinále a po důstojném výsledku 2: 3 vypadl se Švédskem.

Diváci byli spokojeni, i když možná doufali v zázrak, hráči ostudu neudělali a to stačí.

Většina obyvatel je prezidentovi upřímně vděčná za to, jak reprezentuje zemi, že dosáhl uspořádání MS. A že donutil jednoduchých a omylní pracujících, aby se vypnuly ​​k neuvěřitelným výkonům.Nyní jsou rádi, že prosazuje tvrdou disciplínu.

Navíc Lukašenko udělal dojem i na cizince, kteří byli zvědaví na totalitní skanzen a pátrali po všech koutech města. Vždy ve stínu Ruska

Přesně to chtěl prezident ukázat – že pomluvy, které o něm šíří evropské, americké a někdy i ruská média, jsou neopodstatněné. Aby nevznikly nedorozumění, do zchátralých vesnic turistů nikdo raději nevozí a mluvit s občany na politická témata také není bez rizika.

Zvláště pro novináře, kteří slíbili, že kromě hokeje nebudou v ničem vrtat.

Nakonec jsou spokojeni i běloruští hráči. Obecenstvo se překonávalo, vytvořilo rekordy v návštěvnosti.Bělorusko bylo nejen ve sportovním smyslu vždy ve stínu Ruska.

I hokejový šampionát v Bělorusku předstihla velkolepá olympijská šou v Soči. Přesto je Lukašenko nadšený, šampionát je jeho triumfem. Přijdou horší časy

Podle ekonomů však Bělorusko čekají horší časy. Ekonomika se postupně začne hroutit a bez výraznější pomoci Ruska dopadne mnohem horší než s hokejovým šampionátem. Není vyloučeno, že to byla poslední věc, co se prezidentovi opravdu povedla.

stmelení běloruský tým vedený kanadským trenérem Glen Hanlon prý ve finále druky Rusům. Stejně jako běloruští diváci i sám prezident Lukašenko.